بیمه حوادث اسب های مسابقه ( بیمه اسب ) و رویکرد بازاریابی

 

بیمه اسب

 

 

بیمه حوادث اسب های مسابقه ( بیمه اسب ) و رویکرد بازاریابی


در راستای حمایت از صنعت اسب داری و صاحبان اسبهای مسابقه ،  بیمه حوادث اسب برای اولین بار در سال 1377 توسط شرکت بیمه ایران طراحی و به بازار بیمه ای عرضه گردید و توسعه یافت  این شرکت  از حیث جذب پرتفو و ارائه خدمات مقام اول صنعت محسوب میگردد .
در این زمینه سوال اساسی اینست که چرا بیمه اسبهای مسابقه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است . در واقع اهمیت موضوع  ، صرفا" به مورد بیمه یعنی اسب وابسته نیست بلکه این نوع بیمه نامه از این جهت اهمیت دارد که مالکین اسب و سرمایه گزاران صنعت اسب داری اغلب جزء گروهها و طبقات صاحبان سرمایه جامعه بوده که علاوه بر داشتن سرمایه های شخصی از جمله خانه ، ویلا ، اتومبیل های گران قیمت و مزارع پرورش اسب ، به فعالیتهای جانبی از جمله مدیریت یا مالکیت کارخانجات گوناگون ، ساخت و ساز ، تجارت و بازرگانی ، صادرات و واردات مشغول میباشند که همگی سرمایه های کلان و قابل بیمه شدن را فراهم می آورند که نیاز به بیمه های متوعی همچون بیمه مسئولیت کارفرما ، اجرای عملیات ساختمان ، بیمه آتش سوزی ، بیمه باربری ، بیمه عمر و سرمایه گذاری و بیمه درمان و .... دارند ،  لذا تمرکز بر بیمه نامه های اسب یکی از روشهای نفوذ در بازارهای بالقوه و جدید است و ضمن اینکه میتواند پرتفوی بیمه ای قابل ملاحظه ای را روانه  سبد شرکتها و نمایندگان بیمه ای کند ترکیب متناسبی از پرتفوی بیمه ای را ایجاد و از تمرکز افراطی بر نوع خاصی از بیمه نامه (فرضا بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه) جلوگیری بعمل می آورد .
نکته اینکه این بیمه گزاران در ارتباط با سایر صاحبان سرمایه میباشند و نفوذ در آنها میتواند منجر به ایجاد شبکه ای گسترده از بیمه گزاران کلان باشد که دارای نقطه اشتراک و علایق مشابه هستند ؛ به نحوی که آشنایی با تعداد معدودی از مالکان اسب های مسابقه ،  نمایندگان و بازاریابان حرفه ای را در کانون یک شبکه از ارتباطات عمودی و افقی قرار میدهد .
شایان ذکر است ارزش یک اسب چنانچه از نژادی اصیل و خاص بوده (اغلب اسبهای وارداتی عرب و آلمانی و هلندی) یا در مسابقاتی از قبیل کورس یا زیبایی دارای مقام باشد گاه از یک اتومبیل مدل بالا بیشتر بوده و میتواند ارزشی بیش از یک میلیارد تومان داشته باشد  و از آنجا که حق بیمه اسبهای مسابقه ضریبی از ارزش آنهاست حق بیمه قابل توجهی را روانه خزانه شرکتهای بیمه و کارمزدهای کلانی را برای نمایندگان و کارگزاران به ارمغان خواهد آورد .
 بدیهی است چنین حق بیمه های وسوسه کننده ای شرکتهای بیمه را اغوا نخواهد نمود و بی تردید جهت ارزیابی ، ارزشگذاری و مدیریت چنین ریسکهای حساس و ظریفی تمامی اقدامات فنی لازم را اعمال کرده و با بکارگیری دامپزشکان با تجربه و حرفه ای در انتخاب ریسک دقت لازم را بعمل آورده و از پذیرش ریسکهای با خطر بالا و مشکوک امتناع ورزیده و از تکنیک "تعیین حد سرمایه " و اعمال فرانشیز و استثنائات خاص  نیز بهره می برند ؛ به نحوی که با تمهیدات صورت گرفته  ضریب خسارت این رشته در شرکت بیمه ایران  در حدود 35 درصد مهار شده و حتی با احتساب  هزینه های کارشناسی و اداری جزء رشته های سودآور میباشد . ضمنا در حال حاضر به دلیل مهیا نبودن زیر ساختهای لازم و ضعف دانش فنی صرفا تعداد معدودی از شرکتهای بیمه از جمله بیمه ایران ، آرمان ، پارسیان و دی  ترجیح داده اند در این زمینه فعالیت نمایند لذا گستره ای بکر با پتانسیل بالا و رقابت پائین در انتظار بازاریابان فرصت طلب ، فعال ، جسور و در عین حال با ظرفیتها و دانش بالا فراهم آمده  است .
برای یک نماینده ، کارگزار یا بازاریاب فعال ضروریست تا بازار هدف را شناسائی و حوزه جغرافیائی تحرک خود را معین نماید . بهترین حوزه های فعالیت این رشته استان گلستان ، تهران ، البرز ، خوزستان  و یزد میباشند چرا که بیشترین باشگاهها و مزارع پرورش اسب در این نقاط متمرکزند . اغلب ،  مسابقات کورس در استان گلستان و مسابقات زیبایی در استان یزد برگزار میشوند . از جمله بنام ترین باشگاهها در تهران میتوان به باشگاه آزمون ، میلاد ، آریاسب ، ارتش ، فرمان آرا و ... در یزد باشگاه صفائیه ، عقیق ، تبوک و ... ، در استان البرز باشگاههای منطقه کردان از جمله شبدیز و .... اشاره کرد . در حال حاضر تمامی استانها خصوصا  استانهای کرمان ، زنجان  و آذربایجان را میتوان  به عنوان بازارهای بسیار بکر و بالقوه نام برد . (متذکر میشود فعالیت در استان گلستان به دلایل فنی با محدودیت روبرو میباشد)
در دنیای امروز دیگر داشتن ظاهری آراسته و لبخندی بر لب و پیگیریهای تلفنی مکرر،  روش مناسبی جهت جذب بیمه گزاران خصوصا" صاحبان اسبهای مسابقه نمیباشد بلکه  داشتن دانش و اطلاعات مرتبط جهت پاسخگوئی به سوالات و شبهات بیمه گزاران الزامیست و حتی اغلب نمایندگانی که در این حوزه فعالیت مینمایند علاوه بر علاقه شخصی ، با هدف درگیر شدن کامل با جزئیات این امر و ارتباط تنگاتنگ با باشگاهها ، صاحب نظران و مالکان مزارع اسب داری و مربیان ،  اقدام به خرید اسب و شرکت در نمایشگاهها و مسابقات و تبلیغ میدانی  مینمایند .
یک نکته مهم  بازاریابی در زمینه بیمه حوادث اسبهای مسابقه وجود دارد که برای نمایندگان و بازاریابانی که در گذشته وارد این عرصه شده اند یک مزیت و برای تازه واردها یک مساله و مشکل به حساب آید و آن مفهوم " وفاداری " ست . بدین معنی که بیمه گزارانی که با یک نماینده تعامل دارند به ندرت حاضر به قطع ارتباط با وی و شروع به همکاری با نمایندگی دیگری هستند چرا که همانگونه که در فوق اشاره شد ارتباطات بازاریابان و بیمه گزاران در این رشته اغلب فراتر از روابط کاری است و مجموعه آنان هم قطار ، هم سلیقه با علائق مشترک یا نزدیک و .... میباشد که علاوه بر ملاقاتهای کاری یکدیگر را در تمرینات ، مسابقات ، جشنواره ها و سمینارهای مختلف ملاقات کرده و از روابط دوستانه نیز برخوردارند ؛ لذا موکدا" به بازاریابان تازه وارد تاکید میگردد به دنبال بازارهای جدید و بیمه گزاران بالقوه باشند چرا که به احتمال زیاد در جذب بیمه گزاران بالفعل ناموفق خواهند بود و از خود چهره ای نامطلوب در اذهان به جا خواهند گذاشت .
با توجه به اینکه نرخ حق بیمه در این رشته بالاست یکی از مهمترین مزیتهای رقابتی ، اعمال نرخی پائین تر از بازار میباشد، پر واضح است هر شرکت بیمه برای حفظ  وحدت رویه ، جلوگیری از آشفتگی و تبعیض از نرخ واحد استفاده مینماید لیکن داشتن چیرگی و تسلط نسبی بر بازار میتواند یک نماینده را برای کسب امتیازات ویژه (بطور اخص نرخ یا فرانشیزی پایین تر) بر شرکت بیمه چیره نماید و اما رقابت بین شرکتها بیشتر متکی بر سرویس دهی بهتر و سریع تر به هنگام خسارت و همچنین " برند  " و حسن شهرت شرکت بیمه میباشد .
امروزه نقش نمایندگان از حد یک بازاریاب صرف فراتر رفته و هر نماینده با تجربه یک کارشناس بیمه میباشد که لااقل در یک یا دو رشته به یک متخصص تبدیل شده است . یک بیمه گر حرفه ای باید توان ایجاد ارتباط و گفتگو درباره موضوع بیمه (اسب های مسابقه) را داشته باشد لذا مقاله حاضر در صدد  است که تا حد امکان کلیه اطلاعات عمومی لازم جهت پرورش و آماده سازی بازاریابان و نمایندگان حرفه ای  همچنین اطلاعات تخصصی  جهت بهره مندی کارشناسان شرکتهای بیمه  را ارائه دهد لذا در ادامه اطلاعات مورد نیاز بطور طبقه بندی شده  به کلیه علاقه مندان  تقدیم میگردد .
پیشاپیش متذکر میشود این گفتار از منظر بازاریابی و ارائه اطلاعات فنی  به مساله پرداخته است همچنین قواعد ذکر شده با کمی تفاوت در رویه ها در کلیه شرکتهای بیمه جاری میباشد .  بدیهی است بیمه گران میتوانند بنا بر مصالح خود خصوصا"با توجه به ضریب خسارت ، در نرخ و شرایط تغییر ایجاد نموده ، بازار خود را مدیریت و کنترل نمایند ؛ از منظر بیمه گران شاید مهمترین مساله مدیریت ریسک و انتخاب اصولی و فنی اسبهای مورد بیمه میباشد چرا که شاید مرگ تنها یک اسب  ذی قیمت منجر به منفی شدن ضریب خسارت شود که البته پرداختن به این مساله در این مقال نمیگنجد .

الف ) موضوع بیمه  و بازارهای هدف بیمه اسب :
موضوع بیمه عبارت است از بیمه اسبهای مسابقه مندرج در شرایط خصوصی در برابر خطرات مندرج در شرایط خصوصی .
در یک تقسیم بندی کلی ، اسبها به انواع  " کورس، درساژ ، تولیدی ، پرشی ، زیبایی ، صحرائی ، استقامت و راهپیمائی و سواری آزاد "  طبقه بندی میشوند که برای همه انواع نامبرده شده میتوان بیمه نامه اسب صادر نمود . نکته اساسی این است که هر کدام از اسبها با توجه به نوع کاربری از فیزیک مختص خود برخوردارند بطور مثال اسبهای عرب ،  زیبا ، اسبهای پرشی دارای سر بزرگ و پیکری تنومند و اسبهای کورس بدنی ترکه ای و چابک دارند  . همچنین بازار هدف آنها باشگاههای سوارکاری ، تکثیر و پرورش ، هیئتهای سوارکاری ، ادارات تربیت بدنی و مالکین انفرادی میباشد .
برای شناسائی اسب علاوه بر شناسنامه یا پاسپورت و میکروچیپ کارگذاشته شده در بدن ،  مشخصات ظاهری آن از جمله رنگ مو و یال ، جنسیت ، رنگ سم ، علامت داغی ، وضعیت سلامت جسمانی اسب از جهات مختلف و ... در بازدید اولیه توسط کارشناس دامپزشک معتمد شرکت بیمه  مورد توجه و بررسی  قرار میگیرد .
ب ) تعریف حادثه و بیماری در بیمه حوادث اسب :  
حادثه : هر گونه واقعه ناگهانی ، نامطلوب و غیر قابل پیش بینی  ناشی از عامل خارجی و در محدوده جغرافیائی ذکر شده در شرایط خصوصی بیمه نامه که بدون قصد و اراده بیمه گزار تحقق یافته و باعث زیان به مورد بیمه شود .  
بیماری :  با توجه به اینکه هزینه های درمانی ناشی از بیماری تحت پوشش نمیباشد صرفا" بیماریهائی که منجر به تلف اسب شود مطابق با شرایط عمومی بیمه نامه حوادث اسب تحت پوشش میباشد . (بطور مثال تلف ناشی از بیماریهای واگیردار استثناء میباشد )
پ ) خطرات تحت پوشش :
1 – تلف ناشی از بیماری  ( با نرخ 5/2 در صد ارزش اسب )
2 – تلف و نقص عضو ناشی از حادثه با پوشش حمل و نقل  (با نرخ 5/2 درصد ارزش اسب )
3 – تلف ناشی از زایمان و سخت زائی بدون دریافت حق بیمه اضافی  ( برای اسبهای مادیان )
ب ) حق بیمه : در گذشته این خطرات به تفکیک نیز ارائه میشد لیکن در حال حاضر کلیه خطرات فوق بصورت یکجا و با نرخ واحد 5 درصد مبلغ بیمه شده ، تحت پوشش قرار میگیرند . البته در صورتی که بیمه گزار مصر به اخذ صرفا" خطر بند یک یا صرفا" خطر بند 2 باشد در اینصورت نرخ هر کدام از خطرات 5/3 درصد محاسبه خواهد شد .
پ ) محدوده جغرافیایی : این بیمه نامه صرفا در محدوده کشور ایران میباشد همچنین محل نگهداری اسب میبایست به اطلاع بیمه گر رسیده باشد . ضمنا در صورت جابجایی در سطح خارج از استان میبایست مراتب به اطلاع شرکت بیمه رسانده شود .
ت ) فرانشیز :
با توجه به ارزش اسب فرانشیز در 5 طبقه به شرح زیر تفکیک شده است .
1 ) از مبلغ 1 تا 20 میلیون 20 % خسارت
2) از مبلغ 20 تا 50 میلیون 25 % خسارت
3 ) از مبلغ 50 تا 80 میلیون 30 % خسارت
4) از مبلغ 80 تا 120 میلیون 35 % خسارت
5) از مبلغ 120 میلیون به بالا 40 %
ث ) نکات مهم  :
1 – کلیه اسبها پس از بازدید حداقل یک کارشناس دامپزشک و تائید وی و پس از پرداخت تمام حق بیمه یا اولین قسط تحت پوشش قرار میگیرند . بازدید اسب با ارزش حداکثر 300.000.000 ریال توسط یک دامپزشک و بالاتر از آن توسط 2 دامپزشک به همراه کارشناس واحد اجرائی صورت میگیرد .
2 – چنانچه مادیانی آبستن باشد برای آن یک بیمه نامه یکساله صادر میشود ، برای جنین وی نیز مشروط بر گزارش سونوگرافی و تائید دامپزشک از 3 ماهگی (از زمان جفت گیری بمدت 3 ماه دوره انتظار منظور میشود )یک بیمه نامه جداگانه صادر خواهد شد که مدت اعتبار  آن از زمان صدور تا لحظه ی تولد جنین خواهد بود لیکن حق بیمه یکساله دریافت میشود  ( حتی اگر 1 ماه دیگر تا زایمان باقی مانده باشد ) . ارزش جنین بر اساس اظهار بیمه گزار ، نژاد مادر و پدر و تائید دامپزشک تعیین میشود . بیمه نامه جنین به محض تولد خاتمه می یابد و حق بیمه ای برگشت داده نمیشود . پس از تولد تا مدت 3 ماه دوره انتظار منظور میشود (که در این مدت پوشش بیمه ای ارائه نخواهد شد )  سپس مانند موارد معمول پس از بازدید از مورد بیمه و تائید کارشناس دامپزشک ، بیمه نامه یکساله صادر میشود . لازم به ذکر است چنانچه به هنگام زایمان مادیان تلف شود خسارت آن از محل بیمه نامه خود مادیان قابل پرداخت خواهد بود .
 چنانچه جنین در شکم مادر تلف بشود دو حالت را میتوان در نظر گرفت  ، اگر جنین بیمه نامه جداگانه ای داشته باشد از آنجا که تلف به هر علت پوشش دارد خسارت آن جبران میشود و اگر بیمه نامه نداشته باشد قابل جبران نیست . همچنین همانگونه که قبلا ذکر شد از تاریخ کشش (جفت گیری و حاملگی مادیان)  بمدت 3 ماه جنین پوشش ندارد .
4 – تعهد بیمه گر در جبران نقض عضو جزئی و کلی حداکثر 50% ارزش بیمه شده خواهد بود
5 -  تجویز دارو و درمان اسب میبایست تحت نظر و حضور مستقیم دامپزشک دارای مجوز از سازمان دامپزشکی صورت پذیرد در غیر اینصورت چنانچه خسارتی وارد شود  فرانشیز به دو برابر افزایش می یابد .
6 – شرکت بیمه تعهد خود را برای اسب هائی که فاقد میکروچیپ ، شناسنامه یا پاسپورت هستند( بطور مثال تا سقف 50.000.000 ریال ) محدود مینماید . . بدیهیست در صورت نصب میکروچیپ یا ارائه شناسنامه یا پاسپورت  ، سقف تعهدات تا ارزش واقعی یا سقف 1.200.000.000 ریال ، هر کدام که کمتر باشد ، افزایش خواهد یافت .
7 – اسبهای وارداتی صرفا" پس از گذراندن دوران قرنطینه بازدید و بیمه خواهند شد . جهت پوشش آنها ارائه گذرنامه ، بارنامه و عکس اسب تا زمان صدور شناسنامه ایرانی الزامیست که این مرحله در زمان بازدید اولیه اسب انجام خواهد شد .
8 – در حال حاضر شرکتهای بیمه جهت مدیریت ریسک و سرمایه های تحت پوشش ،  سقف تعهدات خود را محدود مینمایند (بطور مثال تا حداکثر مبلغ  120.000.000  تومان ) بیمه گزار میتواند مازاد بر این مبلغ را نزد بیمه گر یا بیمه گران دیگر تحت پوشش قرار دهد .
9 – حداقل و حداکثر سن تحت پوشش 3 ماه الی 18 سال میباشد مگر توافقی غیر از این صورت پذیرد .
10- جهت پوشش جنین داخل رحم ، بیمه نمودن مادیان مادر الزامیست .
12- جهت تمدید بیمه نامه ، بازدید مجدد الزامیست .
13 – جهت پوشش کره هائی با سن 3 ماه تا یکسال با توجه به آماده نبودن شناسنامه ، گواهی صادره اداره کل سوارکاری و پرورش اسب و عکس کره جهت صدور بیمه نامه مورد قبول میباشد .
ج ) استثنائات : (علاوه بر استثنائات عمومی مانند جنگ ، آلودگی های رایو اکتیو و فعل و انفعالات هسته ای و ... )
شایسته است نمایندگی یا بازاریاب بیمه با اشراف بر استثنائات و جهت جلوگیری از هر گونه سوء تفاهم یا دعاوی بیمه گزاران کلیه موارد مذکور خصوصا" توضیحات بند 4 زیر را قبلا به اطلاع ایشان برساند چرا که تجربه چندین ساله نشان داده است که تعارضات پیش آمده بر سر این موضوع از فراوانی بیشتری برخوردار است .
1 – خسارت یا تلف ناشی از دوپینگ
2 -  خسارت یا تلف ناشی از بیماریهای واگیر دار (اپیدمی)
3 – هزینه های دامپزشکی .
4 - هر گونه نقص عضو ناشی از بیماری همچنین نقص عضوهای تدریجی و کاربردی (از این جهت که در تعریف حادثه نمی باشد ) تحت پوشش قرار ندارد . (نقص عضو ناشی از حادثه تا سقف 50 درصد ارزش بیمه شده پوشش دارد)
5 – تلفات ناشی از بیماریهایی که اسب پیش از صدور بیمه نامه به آن مبتلا بوده است .
ج ) تخفیف عدم خسارت :
تخفیف عدم خسارت تا حداکثر 2 سال و هر سال 10 درصد در نظر گرفته میشود (در حال حاضر اغلب بیمه گران چنین تخفیفی را اعمال نمیکنند) و تخفیف گروهی برای یک بیمه گزار مشروط بر اینکه حداقل برای 20 اسب پوشش بیمه ای اخذ نماید  ،  10 درصد در نظر گرفته میشود . در هر حال کل تخفیفات منظور شده برای یک اسب (یعنی تخفیف گروهی و عدم خسارت) نمیبایست از یک درصد ارزش آن اسب تجاوز کند .
ح ) مدت  بیمه نامه اسب :
مدت بیمه نامه اسب بطور معمول یکسال میباشد که در صورت تقاضای بیمه گزار  از 6  تا 11 ماه نیز صادر خواهد شد که در اینصورت محاسبه حق بیمه با توجه به تعرفه کوتاه مدت به شرح زیر انجام خواهد شد .
6 و 7  ماه : 80% حق بیمه سالانه
8 و 9  ماه : 85% حق بیمه سالانه
10 و 11 ماه : 95% حق بیمه سالانه
خ  ) مدارک مورد نیاز برای صدور بیمه نامه اسب های مسابقه :
    فرم پیشنهاد تکمیل شده
    شناسنامه یا پاسپورت اسب
    گزارش بازدید اولیه کارشناس دامپزشک معتمد شرکت بیمه مبنی بر پذیرش ریسک
د ) مدت اعتبار گزارش کارشناس :
10 روز از تاریخ بازدید  میباشد .
ذ ) وظایف بیمه گزار در صورت بروز حادثه یا بیماری برای مورد بیمه شده و مدارک مورد نیاز جهت رسیدگی به خسارت .
بیمه گزار موظف است کلیه مراقبتهای معمول را در تمام مدت اعتبار بیمه نامه از مورد بیمه بعمل آورد و در صورت بروز حادثه یا بیماری کلیه اقدامات لازم جهت جلوگیری از توسعه نقص عضو ، بیماری یا تلف مورد بیمه را بعمل آورده اقدام به مداوای اسب نموده و مراتب را به دامپزشک شرکت بیمه اطلاع دهد  .با توجه به اینکه در صورت تلف اسب ، جسد به سرعت عفونی ، متعفن  و  تجزیه میگردد و نگهداری آن به لحاظ رعایت اصول بهداشتی امکان پذیر نمیباشد ، سوزانده میشود و امکان بازدید و بررسی اسب تلف شده و علت مرگ میسر نخواهد شد ؛  لذا ضروریست حداکثر ظرف مدت 48 ساعت نسبت به اعلام بیماری ، نقص عضو یا اتلاف اسب اقدام و در صورت تلف اسب کلیه اقدامات لازم جهت حفظ آن تا حاضر شدن کارشناس شرکت بیمه انجام پذیرد . بیمه گزار موظف است از مورد آسیب دیده عکس و فیلم تهیه نموده و در صورت امکان گواهی وقوع حادثه یا بیماری را از مسئولین و مقامات رسمی محلی از جمله تربیت بدنی ، پلیس  و ... دریافت و به شرکت بیمه ارائه نماید .

نویسنده : علیرضا عسگرزاده ( استاد دانشگاه و کارشناس بیمه )

دیدگاه‌ها  

 
نادیا طباطبایی
0 # نادیا طباطبایی 1394-05-18 10:33
باسپاس ازشما کلیه مطالب باکارشناسی دقیق وارزنده ارایه شده وبسیار واموزنده بود سپاسگزارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
 
 
نادیا طباطبایی
0 # نادیا طباطبایی 1394-05-18 10:36
باسلام مطالب بسیار باکارشناسی دقیق ومطلوب ارایه شده است
سپاس گزارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
 
 
دنیا
0 # دنیا 1394-06-02 18:28
خوب بود تو هیچ سایتی و مقاله ای این مطالبو نخونده بودم به دردم خورد ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید